Dysk SSD do starego komputera – czy warto wymieniać?

Osoby posiadające nieco starsze komputery mogą często zastanawiać się, czy warto zamienić stary spracowany dysk HDD, na nowoczesny dysk SSD. W poniższym tekście chcielibyśmy przestawić wady i zalety wymiany dysków w starym komputerze.

Różnice między dyskami

Dyski HDD są z nami, prawie od początku historii komputerów początkowo ich pojemności wynosiły kilka MB po to, aby w najnowszych rewizjach mogły pomieścić wiele TB danych. Największą wadą tego typu dysków jest niska prędkość odczytu i zapisu danych co prowadzi do wolniejszego działania systemu szczególnie po dłuższym czasie eksploatacji takiego dysku. Dzisiaj dyski te ze względu na swoją wysoką pojemność wykorzystywane są gównie jako banki pamięci w różnego rodzaju serwerowniach, czy jako miejsce zapisu dla nagrań z monitoringu. Znaczącą zaletą tych dysków jest to, że można przechowywać na nich dane praktycznie bez limitu czasowego. Ponieważ dyski te można uszkodzić tylko w sposób mechaniczny. Uszkodzenie takie jednak nie przeszkadza nam w późniejszym odzyskaniu zapisanych na nim danych.

Dyski SSD są nowoczesnym podejściem do tematu zapisu danych na komputerze, ponieważ wykorzystują nowoczesną technologię pamięci Flash umożliwiającej zapis i odczyt umieszczonych w nich danych w bardzo szybki sposób. Dyski te możemy podzielić na kilka podgrup. Są nimi dyski podpinane do interfejsu SATA, który jest domyślnym złączem przeznaczonym, do dysków w komputerze wykorzystują go również dyski HDD. Jednak prędkość uzyskiwaną w tych dyskach możemy określić jako bardzo ograniczoną, dlatego też powstały dyski SSD wykorzystujące złącze PCI Express. Dyskami święcącymi dzisiaj tryumfy są dyski SSD M.2 wykorzystujące nowy protokół NVMe, zapewniający duży większą przepustowość niż wszelkie dyski wymienione wyżej. Największą wadą dysków opartych na technologii pamięci Flash jest powolna degeneracja, która jest oznaczana przez producenta jako ilość cyklów zapisu.

Czy warto wymienić dysk w starym komputerze i laptopie na nowy SSD?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wymiana takiego dysku będzie w każdym wypadku korzystna dla użytkownika, ponieważ dysk SSD dzięki swojej dużej przepustowości sprawi w prosty sposób szybsze działanie systemu, który będzie na nim zainstalowany. Podczas pracy w programach przetwarzających duże ilości danych taka wymiana dysku spowoduje ogromny przyrost wydajności oraz ogólnej wygody z pracy.

Wymieniając dysk w komputerze, warto pozostawić stary dysk HDD jako bank danych, a znacznie droższy dysk SSD wykorzystać do zainstalowania systemu operacyjnego oraz najważniejszych dla nas programów. Poszukując, upragnionego dysku powinniśmy wcześniej sprawdzić płytę główną w komputerze czy posiada ona odpowiednie złącza. Ponieważ, starsze płyty główne mogą, nie posiadać złącz potrzebnych do zamontowania dysku M.2, jednak dyski oparte o technologię SATA będziemy mogli spokojnie wykorzystać w praktycznie każdym komputerze i w jak dużym stopu poprawią się nasze wrażenia podczas korzystania z komputera. Dzisiaj popularną praktyką jest montowanie jednego dysku SSD, na którym instaluje się system operacyjny oraz drugiego dysku, którym będzie HDD przeznaczony do przechowywania danych na komputerze.

One Comment

  1. Dysk SSD i dodatkowa pamięć RAM to moim zdaniem 2 rzeczy, które ze starego komputera potrafią zrobić rakietę! I tutaj nie żartuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button