Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

Nie ma systemów produkcyjnych, które są w stu procentach idealne. Każdy z nich można w jakiś sposób ulepszyć. I właśnie automatyka przemysłowa jest jednym ze sposobów, w jaki można dokonać. Jak konkretnie? O tym piszemy poniżej.

Do czego służą systemy automatyki przemysłowej?

To zbiorcza nazwa rozwiązań, za pomocą których możesz usprawnić działanie maszyn przemysłowych. I to niezależnie od tego, czy chodzi o średniej wielkości fabrykę, czy przemysł ciężki – urządzenia, napędy, roboty przemysłowe i wszelki inny sprzęt może być po prostu obsługiwany w sposób zmniejszający potrzebę ciągłego jego doglądania. I właśnie w tym przydatna okazuje się automatyka przemysłowa.

Wiele maszyn połączonych

Należy przy tym jasno powiedzieć – rozwiązania tego typu nie muszą się odnosić do każdego z urządzeń z osobna. Równie dobrze można sobie ułatwić życie ( coraz częściej się tak robi) i zintegrować je za pomocą nadzorującego je systemu.

To bardzo efektywne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu działanie maszyn może być uwarunkowane na przykład tym, czy zintegrowane z nią czujniki i detektory nie wykryją warunków, w których maszyna powinna na przykład zwolnić pracę lub ją zapauzować. Albo chociażby uruchomić alert.

To bardzo cenne rozwiązanie. Jeśli pomyślimy, ile czujników można podłączyć do takiego systemu, szybko zauważymy, jak wiele daje to możliwości. Sensory optyczne, czujniki temperatury, czujniki napięcia, detektory zbliżeniowe – wszystko, co może się w danej dziedzinie przydać. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w ten sposób łatwiej ustalać parametry bezpieczeństwa, ale też jakościowe. Czyli od razu zyskuje się sporo na naprawdę wielu polach.

Zyski, jakie przynosi automatyka przemysłowa

Podstawową korzyścią z wdrożenia zautomatyzowanych rozwiązań jest oczywiście usprawnienie i przyśpieszenie produkcji wszędzie tam, gdzie pojawiają się powtarzalne zadani, procedury i czynności. Jednocześnie rośnie też dokładność ich wykonania i unika się przypadkowych przeoczeń problemów – dobrze skonfigurowany czujnik będzie w tej mierze dokładniejszy od człowieka (choć oczywiście zawsze warto, aby ktoś nadzorował maszynę).

Automatyka przemysłowa to jednak nie tylko lepsze tempo produkcji. Obok wydajności uzyskujemy także dużo wyższą kontrolę nad całym procesem, a to przekłada się na ogromne możliwości optymalizacji jakościowej. Zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy dobrymi sterownikami w systemie (co za tym idzie, dobrze, by sterowniki te projektowało dobre biuro konstrukcyjne).

Sterowniki w automatyce przemysłowej

PLC, czyli programowalne sterowniki logiczne, to serce całego systemu. Jego oprogramowanie pozwala na pracę zintegrowanych ze sterownikiem maszyn i co za tym idzie dobrze jest, jeśli uwzględni takie sprawy, jak budowa linii produkcyjnych. Z drugiej strony projektowanie maszyn powinno uwzględniać także i możliwości sterownika, który zostanie w nich zaimplementowany. Całość zaś powinna pozwalać na szybką wymianę dużej ilości danych w czasie rzeczywistym – wymiany, interpretacji i przetwarzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button