Tenis: elitarny sport?

Wskazując sporty uważane za elitarne odruchowo na takiej liście wymieniamy tenis. Czy taki obraz tej popularnej przecież gry ma obecnie coś wspólnego z rzeczywistością? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto opisać pokrótce historię tenisa, a także jego współczesne realia!

Elitarne korzenie tenisa

Gry podobne do współczesnego tenisa były znane już w starożytności, na przykład w Rzymie. Przez wieki piłkę odbijano między innymi przy pomocy drewnianych paletek, gołych dłoni, a także skórzanych rękawic. Odbijanie piłki w stronę przeciwnika jest na tyle intuicyjne i naturalne, że tak naprawdę nie można wskazać jednego protoplasty tenisa. Gra bardzo podobna do dzisiejszej narodziła się z pewnością w drugiej połowie XIX wieku. W 1872 roku z inicjatywy Harry’ego Gema utworzono pierwszy klub tenisowy. Jednak zaledwie rok później, niezależnie, bardzo podobną grę opracował Walter Clopton Wingfield. Pierwsze zasady tenisa zawarto w liczącej 8 stron książce Sphairstaike or Lawn Tennis. Częściowo przetrwały one do dziś.

Elitarna tożsamość tenisa wynika z faktu, że przez wieki podobne gry były popularne na dworach królewskich i wśród arystokracji. Również współczesny tenis początkowo cieszył się powodzeniem głównie wśród wyższych sfer.

Początek ery open

Najbardziej prestiżowe obecnie turnieje turnieje tenisowe zaliczane do Wielkiego Szlema w większości mają swoje korzenie w XIX wieku:

  • Wimbledon (1877)
  • US Open (1881)
  • Roland Garros (1891)
  • Australian Open (1905)

W tenisie naturalnie narodził się podział na profesjonalistów i amatorów. Ci pierwsi poprzez zobowiązania kontraktowe występowali w cyklach rozgrywek Pro tours oraz Pro Championships. Pozostali zawodnicy – amatorzy – byli skupieni w krajowych federacjach, a mecze międzynarodowe, podobnie jak dzisiaj odbywały się w ramach Pucharu Davisa.

Nowa epoka w tenisie nadeszła w 1968 roku, kiedy nastała era open. Nacisk mediów i branży reklamowej sprawił, że dostęp do prestiżowych turniejów zyskali wszyscy zawodnicy reprezentujący wystarczający poziom. Podział na profesjonalistów i amatorów się zatarł, bo każdy mógł stać się zawodowcem i utrzymywać się z gry w tenisa.

Tenis grą dla każdego

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy tenis może być uznawany za sport elitarny ze względu na wysokie koszty. Dziś trudno zgodzić się z taką opinią – korty tenisowe znajdują się praktycznie wszędzie, a lekcje z instruktorem nie są szczególnie drogie. Najmłodsi utalentowani zawodnicy mogą liczyć na wsparcie sponsorów i krajowych federacji, natomiast sam sprzęt pozostaje tani. Elitarny charakter tenisa na poziomie profesjonalnym, podobnie jak w przypadku każdego innego sportu wynika jedynie z faktu, że aby odnosić sukcesy, konieczne są lata ciężkich treningów.

Znasz się na tenisie i doskonale przewidujesz wyniki? Koniecznie sprawdź swoją wiedzę oraz intuicję na: https://www.iforbet.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button