Jak sprawdzić parametry pamięci RAM w komputerze?

Jeśli zastanawiasz się, czy twój komputer osobisty lub laptop spełnia wymagania danej gry komputerowej, lub programu niezbędne okaże się sprawdzenie parametrów pamięci RAM oraz innych podzespołów komputerowych.

Jak sprawdzić typ oraz rodzaj pamięci RAM w Windows 10? 

W systemie Windows 10 mamy możliwość sprawdzenia parametrów pamięci RAM poprzez wbudowane narzędzie o nazwie „Menadżer zadań”. Aby włączyć menadżer zadań, możemy użyć dwóch prostych sposobów. 

Pierwszym z nich jest użycie kombinacji klawiszy „Ctrl + Alt + Delete„, która pokaże nam kilka opcji do wyboru, nas interesuje opcja „Menadżer zadań” więc ją wybieramy.

Drugim sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na obszar paska narzędzi oraz wybrania z listy, która się pojawiła opcji „Menadżer zadań”.

Po włączeniu menadżera zadań naszym oczom ukaże się jego interfejs a w nim różne zakładki. Wybieramy zakładkę „Wydajność„, po lewej stronie znajdziemy małe wykresy, które pokazują procent użycia naszych podzespołów. Klikamy wykres o nazwie „Pamięć” i w tym momencie mamy podgląd na ostanie 60 sekund użycia naszego RAM-u a niżej znajduje się jego specyfikacja, w której możemy sprawdzić między innymi:

  1. Aktualne zużycie pamięci RAM w GB
  2. Dostępną pamięć RAM (aktualnie nieużywaną)
  3. Szybkość pamięci RAM podaną w Mhz
  4. Ilość gniazd pamięci zajętych obecnie przez pamięć RAM np. 1 z 2

Sprawdzanie pamięci RAM w starszych wersjach systemu Windows

Niestety starsze wersje systemu Windows nie mają możliwości sprawdzenia specyfikacji naszych podzespołów w menadżerze zadań. Trzeba się posłużyć innym sposobem, mianowicie: 

  1. Naciskamy równocześnie klawisze Windows R
  2. W oknie, które się pojawiło, wpisujemy polecenie „dxdiag
  3. W zakładce System ilość pamięci RAM pokazana jest obok napisu „Pamięć: 

Programy do sprawdzania danych komputera

W internecie możemy znaleźć różne programy, które pokażą nam specyfikację naszego komputera lub laptopa. Jednym z bardziej popularnych jest program CPU-Z

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją, program przeskanuje nasze podzespoły, a ich specyfikację pokaże w odpowiednich zakładkach. Jeśli chcemy sprawdzić pamięć RAM, wybieramy zakładkę „Memory„. Dane, które możemy sprawdzić to:

  • Type – czyli typ pamięci np. DDR4
  • Size – rozmiar zainstalowanej pamięci np. 16 GB
  • DRAM Frequency – częstotliwość taktowania pamięci RAM np. 1000 MHz. Warto pamiętać, że przy pamięci typu DDR (Double Data Rate) rzeczywista wartość taktowania jest dwa razy większa.

Inne sposoby na sprawdzenie pamięci RAM

Trochę trudniejszym sposobem na sprawdzenie parametrów pamięci RAM jest wejście do BIOSu naszego komputera. Aby dostać się do BIOSu, trzeba zrestartować komputer a podczas jego włączania nacisnąć odpowiedni klawisz, który różni się w zależności od producenta płyty głównej. Najczęściej klawisz potrzebny do wejścia w BIOS wyświetlany jest w dolnej części ekranu podczas włączania komputera. Nowsze płyty główne wyposażone są w BIOS, który pozwala na korzystanie z myszki, natomiast w starszych wersjach trzeba posługiwać się strzałkami na klawiaturze. BIOS pozwala na sprawdzenie częstotliwości oraz napięć, na jakich pracuje pamięć RAM, co pomaga zdiagnozować błędy w pamięci.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button