Monitoring w domu jednorodzinnym – od czego zacząć?

Obecnie większość ludzi spędza wiele czasu w pracy, pozostawiając dom bez opieki. Aby zapewnić odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, co raz więcej osób decyduje się na założenie monitoringu. Jest to idealnie rozwiązanie także dla osób często podróżujących i zostawiających pusty dom na długi czas.

Od czego zacząć?

Monitoring domu jest podstawowym sposobem jego ochrony. Przed wyborem odpowiednich urządzeń należy przemyśleć własny potrzeby. Trzeba określić, czy monitorowany ma być tylko dom, czy także jego otoczenie. Czy potrzebne będzie zdalne sterowanie oraz oświetlenie nadzorowanych miejsc? Ważny jest także odpowiedni zasięg kamer, aby nie pozostawiały one tzw. martwych punktów. Kamery nie powinny być także łatwo widoczne dla osób postronnych. 

Monitoring domu może być połączony z systemem alarmowym. Warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, ponieważ dzięki temu efektywność wykrywania sprawców włamania jest większa. Zazwyczaj do efektywnego monitorowania domów jednorodzinnych wystarczy osiem kamer. Polecane jest wybranie monitoringu zdalnego, który zwiększa możliwości i komfort użytkowania. 

Jakie kamery wybrać?

Jednym z kluczowych elementów systemu monitoringu są kamery. Do nagrywania ciemnych miejsc odpowiednie są urządzenia monochromatyczne, zaś w miejscach dobrze oświetlonych sprawdzą się kamery kolorowe, zapewniające przy tym dobry widok i maksymalną ilość szczegółów. Poleca się wybór urządzeń automatycznie przełączających się na tryb nocny. Odpowiedni obiektyw wpływa na działanie całego systemu. Urządzeniami samodzielnie dostosowującymi się do stopnia naświetlenia są obiektywy z automatyczną przysłoną. Ważnym parametrem jest także kąt widzenia, na który wpływa długość ogniskowej obiektywu. Wąski kąt widzenia daje długa ogniskowa, zaś szeroki kąt – krótka ogniskowa. Urządzenia wykorzystywane na zewnątrz powinny być wodoodporne, zaś w miejscach narażonych na uszkodzenia, warto zainwestować w wzmocnione, odporne na wandalizm modele. 

Jaki system wybrać?

Obecnie co raz bardziej popularny staje się monitoring bezprzewodowy. Sygnały przesyłane są przez Wi-Fi, dlatego nie ma konieczności rozciągania wielu metrów przewodów. Do obsługi systemu potrzebny jest jedynie telefon lub komputer. Umożliwia to także sprawdzenie widoku z kamer z każdego miejsca na świecie. Dodatkową zaletą jest także możliwość przenoszenia kamer w dowolne miejsce. Dodatkowo, kamery po wykryciu ruchu mogą automatycznie łączyć się z telefonem właściciela i przekazywać informacje. Wadą monitoringu bezprzewodowego jest konieczność posiadania sieci o wysokiej przepustowości, ponieważ Internet nie działający sprawnie będzie ograniczał i zaburzał pracę kamer. Monitoring przewodowy łączy się z koniecznością przeciągnięcia przewodów, niezbędnych do połączenia kamer z rejestratorem. Jego instalacja jest trudniejsza, ale także można go obsługiwać zdalnie. Jego zaletą jest niewrażliwość na działanie sieci internetowej. 

Dlaczego warto zainstalować monitoring?

Monitoring wypływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki niemu możliwe jest szybkie zapobieganie zagrożeniom, a zarejestrowane obrazy pomagają w wykryciu sprawcy. Jest to system skuteczny i mało widoczny. Dostępny na rynku szeroki wybór urządzeń pozwala znaleźć coś na każdą kieszeń. 

Systemy monitoringu dostępne są w ofercie sklepu internetowego CSB.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button