Rok u nowego operatora. Co mnie zaskoczyło w sieci Otvarta?

Zmiana operatora komórkowego to nie zawsze prosta decyzja. Często powstrzymuje nas przed tym zwykłe przyzwyczajenie, a niekiedy dodatkowo niepewność tego, czy zmiana będzie dla nas korzystna. Jednak po roku w sieci Otvarta mogę powiedzieć po prostu, że było warto, to z pewnością za mało. Dlaczego?

Kilka słów o sieci Otvarta

Niektóre osoby mogły dotychczas nie słyszeć o sieci Otvarta, stąd słowem wstępu przedstawię najważniejsze informacje o tym operatorze. Otvarta to polska marka, która na rynku usług telekomunikacyjnych jest obecna od 2004 roku. Od 2018 z oferty firmy mogą korzystać także klienci indywidualni, do dyspozycji których pozostaje ponad 100 stacjonarnych punktów sprzedaży.

Otvarta współpracuje z siecią Plus, więc abonenci mogą korzystać z dostępu do usług na terenie całej Polski. Ponadto w maju 2020 roku Otvarta uruchomiła dla swoich abonentów dostęp do sieci w technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Dzięki wprowadzeniu nowej technologii użytkownicy mogą korzystać z szybkiego Internetu o prędkości do 600 Mb/s.

Oferta usług telekomunikacyjnych w sieci Otvarta

Ofertę sieci Otvarta tworzą abonamenty telefoniczne oraz internet mobilny – najpierw jednak skupię się na tych pierwszych. Otvarta kusi szerokim wyborem pakietów, dostosowanych do różnych potrzeb – coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby, które rzadko korzystają z telefonu komórkowego, jak i te, które nie rozstają się ze smartfonem i używają go nie tylko do kontaktowania się z bliskimi, ale też do rozrywki.

Co z pewnością zaskakuje, to dostępność aż 5 pakietów bez minimalnego czasu trwania umowy – możemy więc podpisać umowę na czas nieokreślony, a okres wypowiedzenia wynosi w tym przypadku tylko miesiąc. W dobie ciągłych podwyżek miłą niespodzianką mogą okazać się też ceny oferowanych pakietów przez sieć Otvarta.

Najtańszy abonament kosztuje tylko 9,99 zł miesięcznie – w tej cenie otrzymujemy 60 minut rozmów na numery komórkowe i stacjonarne, nielimitowane rozmowy w sieci oraz 2 GB internetu LTE/5G, a dopłacając zaledwie 5 zł miesięcznie, możemy cieszyć się nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci i 11 GB internetu.

Szczególnie interesująco prezentuje się pakiet za 18,99 zł, w ramach którego otrzymujemy aż 21 GB internetu oraz nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci i wiadomości SMS. To najlepsza tego typu opcja na rynku – nie bez przyczyny od ponad roku jest bestsellerem w popularnej porównywarce komórkomat.

W wariancie bez minimalnego czasu trwania umowy dostępne są jeszcze pakiety za 29,99 i 49,99 zł – w pierwszym do dyspozycji mamy 31 GB internetu, w drugim aż 300 GB, natomiast w obu zapewnione są nielimitowane rozmowy oraz wiadomości SMS i MMS.

Wysoka jakość rozmów i karta eSIM

Co ważne, w sieci Otvarta niska cena idzie w parze z wysoką jakością. Niezależnie od tego, na jaki abonament się zdecydujemy, Otvarta zapewnia jakość rozmów w technologii HD Voice. Dzięki tej funkcjonalności głos w słuchawce jest bardziej naturalny, zrozumiały i odpowiednio głośny. Ponadto HD Voice wyostrza i pogłębia barwę głosu oraz niweluje wszelkie zniekształcenia. Jest to możliwe za sprawą transmisji mowy w częstotliwości od 100 Hz do 7 kHz. Nie każdy o tym wie, ale to dwukrotnie szersze spektrum częstotliwości niż najbardziej powszechna transmisja w telefonii komórkowej, która wynosi od 300 Hz do 3 kHz.

A to jeszcze nie wszystko, czym zaskakuje sieć Otvarta. Dla wszystkich abonentów dostępna jest także karta eSIM. To cyfrowy odpowiednik tradycyjnej karty SIM, który aktywuje się poprzez przeskanowanie kodu otrzymanego mailem. Obecnie karty eSIM oferują nieliczni operatorzy, a warto mieć świadomość, że niektórzy producenci telefonów w najbliższych latach zaczną produkować urządzenia wyłącznie na eSIM – takie plany od przyszłego roku zamierza wcielić w życie choćby Apple.

Oferta internetu w sieci Otvarta

Otvarta oferuje również internet mobilny. Czym wyróżnia się oferta sieci na tle innych operatorów? Przede wszystkim różnorodnością pakietów – żaden operator nie proponuje internetu mobilnego w tylu opcjach – oraz możliwością dostosowania ustawień internetu do własnych preferencji i oczekiwań. O czym mowa?

Otóż w sieci Otvarta możemy przede wszystkim wybrać między dynamicznym a stałym adresem IP. W przypadku dynamicznego adresu IP jest on zmieniany przy każdym logowaniu urządzenia, a przy stałym pozostaje niezmienny. Decydując się na drugą opcję, możemy dokonać wyboru między adresem IP publicznym a prywatnym. Publiczny adres IP jest przydzielony urządzeniom dostępnym w internecie widocznym poza siecią lokalną, natomiast prywatny – podłączonym do sieci lokalnej lub zamkniętej.

Ceny pakietów internetu mobilnego z dynamicznym adresem IP rozpoczynają się od 19,99 zł – w ramach tej opcji otrzymujemy 10 GB internetu LTE/5G. Najdroższa opcja kosztuje 79,99 zł – w tej cenie mamy do dyspozycji 200 GB internetu oraz pakiet Internet Noc, czyli dodatkowe 200 GB do wykorzystania w godzinach nocnych od północy do 8 rano. Co ważne, żaden spośród 4 wariantów nie wiąże się z koniecznością podpisania długoterminowej umowy.

Osoby zainteresowane internetem mobilnym ze stałym adresem IP w sieci Otvarta także mają do wyboru 4 pakiety. Ich ceny oscylują od 27,99 do 86,99 zł – w ramach każdego z nich możemy otrzymać od 10 GB do nawet 200 GB. W 2 pakietach w cenie zawarty jest wspomniany już pakiet Internet Noc, a żadna opcja nie ma określonego minimalnego czasu trwania umowy – jeśli więc będziemy musieli zrezygnować z usługi, możemy to zrobić z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Choć Otvarta jest obecna na rynku usług telekomunikacyjnych od blisko 20 lat, zapewne nie każdy jeszcze o niej słyszał. Tym, czym zaskakuje oferta sieci, jest przede wszystkim ogromna różnorodność. U najpopularniejszych operatorów nie mamy aż tak dużego wyboru, dlatego decydujemy się na tańsze pakiety, które nie spełniają dostatecznie naszych oczekiwań lub droższe, które przewyższają nasze potrzeby. W Otvartej nie ma tego problemu – dzięki zróżnicowanej ofercie możemy dobrać abonament lub internet w najdogodniejszej opcji, a przy tym cieszyć się wysoką jakością połączeń oraz szybkim i niezakłóconym dostępem do internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button