Czym jest monitoring IP i dlaczego warto zainwestować w kamery bezprzewodowe?

Monitoring IP, wykorzystujący kamery bezprzewodowe, to nowoczesny, wygodny i łatwo dostępny sposób na kontrolowanie posesji, wnętrza domu, ale także sklepu, biura, czy zakładu przemysłowego. Nie wymaga skomplikowanej sieci kabli, kosztuje relatywnie mało i można zintegrować go z istniejącą siecią internetową. Jak działa monitoring IP i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Monitoring IP – zasada działania

Monitoring IP (skrót pochodzi od zwrotu Internet Protocol) nazywany jest także monitoringiem sieciowym. Przede wszystkim dlatego, że działa wykorzystując istniejącą infrastrukturę internetową. W warunkach domowych najczęściej jest to sieć wi-fi. Przynosi to wiele korzyści: prostotę montażu(nie trzeba rozkuwać ścian i montować sieci kabli), oraz możliwość zdalnego podglądu. Rejestrowany obraz można podejrzeć za pośrednictwem smartfona lub innego urządzenia łączącego się z internetem. Producenci kamer i gotowych zestawów do monitoringu IP oferują często bezpłatne aplikacje, ułatwiające tę czynność.

Typowy zestaw monitoringu IP składa się z określonej liczby kamer (od jednej, dwóch, do kilkunastu i więcej), rejestratora, akcesoriów montażowych, często także dysku do przechowywania nagrań.

Kamery do monitoringu IP

Wybierając zestaw, szczególną uwagę warto zwrócić na kamery. Proste urządzenia tego typu można kupić już za około 100 zł. Kamery bezprzewodowe znajdziesz w sklepie Eltrox: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/kamery-ip.html. Sklep umożliwia zakupy online oraz oferuje usługi montażu na terenie całej Polski.

Monitoring IP, mimo że prosty w budowie, oferuje znacznie większe możliwości niż monitoring analogowy. Dotyczy to szczególnie rozdzielczości. Wcześniejsze rozwiązania CCTV często okazywały się niepraktyczne, ponieważ kamery nie były w stanie uchwycić istotnych szczegółów, takich jak rysy twarzy czy tablice rejestracyjne. Monitoring IP i kamery bezprzewodowe przyniosły prawdziwą rewolucję – obecnie standardem, również w urządzeniach do użytku domowego, jest rozdzielczość Full HD, a nawet 4K.

Jak wybrać dobrą kamerę do monitoringu?

Oprócz wysokiej rozdzielczości konieczne jest także sprawdzenie kilku innych parametrów. Pozwoli to cieszyć się funkcjonalnym rozwiązaniem, dopasowanym do konkretnych potrzeb. Współczesne urządzenia są wyposażane w wiele rozmaitych technologii – warto wybrać tylko te, które rzeczywiście się przydadzą. Najważniejsze parametry, którym warto dobrze się przyjrzeć, to:

  • Rozdzielczość – tak jak wspomnieliśmy wcześniej, rozdzielczość Full HD w rozwiązaniach domowych bardzo dobrze spełnia swoją rolę.
  • Kąt widzenia kamery – musi być na tyle szeroki, by objąć cały monitorowany obszar. W korytarzach i pomieszczeniach wystarczy niewielki, na zewnątrz zwykle większy niż 100-120°.
  • Technologie podczerwieni do obserwowania w nocy – należy sprawdzić przede wszystkim, na jaką odległość pracuje doświetlenie IR (producenci oferują wiele wariantów, które łatwo dopasować do potrzeb).
  • Detekcja ruchu – to przydatna funkcja, która pozwoli uruchomić kamerę wtedy, gdy ktoś znajdzie się w jej zasięgu lub też wysłać powiadomienie na telefon/alarm dźwiękowy, gdy urządzenie wykryje intruza.

Warto dodać, że niektóre nowoczesne kamery pozwalają na inteligentną analizę obrazu, czyli wysyłanie alertów po – na przykład – przekroczeniu wyznaczonej w obszarze monitorowania linii, czy też zniknięciu wskazanego przedmiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button