Elektryczne maty grzewcze: koszty, które warto uwzględnić

Chcesz, by Twój dom był ogrzewany w sposób ekologiczny, i jednocześnie chcesz zapewnić sobie ekonomiczne bezpieczeństwo? Ogrzewanie elektryczne nie musi oznaczać dużego zużycia prądu – w przypadku nowoczesnych elektrycznych mat grzewczych koszty są niewielkie dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań.  Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Elektryczne maty grzewcze – koszty montażu

Ogrzewanie elektryczne generuje najniższe koszty na początku, gdy musisz wykonać całą instalację pod posadzką. Ta początkowa oszczędność oraz brak kosztów serwisowania bilansują późniejsze rachunki za prąd. Przy czym warto pamiętać, że o ile np. gaz będzie już tylko droższy, to wraz z przechodzeniem polskiej energetyki na OZE mamy szansę na obniżkę cen prądu w przyszłości. 

Czego potrzebujesz, by zainstalować elektryczne maty grzewcze? Koszty montażu powinny uwzględniać: matę o odpowiedniej powierzchni, termostat i akcesoria – rurki ochronne (peszle) oraz puszki. Do montażu będzie Ci potrzebny klej elastyczny. Warto zainwestować także w matę izolacyjną, dzięki której unikniesz strat ciepła od strony podłoża.

Elektryczne maty grzewcze: koszty prądu – sprawdź, ile zaoszczędzisz

Czy jeśli wybierzesz elektryczne maty grzewcze, koszty poznasz dopiero po instalacji całego systemu? Dzięki wycenie kosztów ogrzewania możesz to zrobić znacznie wcześniej, jeszcze przed zakupem materiałów i montażem. 

Aby uzyskać wycenę kosztów towarzyszących używaniu elektrycznych mat grzewczych koszty, potrzebujesz kilku parametrów: powierzchni ogrzewanego pomieszczenia oraz klasy energetycznej budynku. 

Po przesłaniu danych otrzymasz informację na temat rocznych i miesięcznych kosztów zużycia prądu. Zsumuj je z oszczędnościami na montażu oraz serwisowaniu i porównaj je z obecnymi opłatami za ogrzewanie, a dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić dzięki elektrycznym matom grzewczym.

Trzy sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego

Jednym z czynników, które decydują o wysokości kosztów eksploatacyjnych, są stawki za prąd. O ile samo zużycie energii możesz do pewnego stopnia ograniczyć, to zmiany cen prądu jest kwestią, na którą nie masz wpływu. 

Czy jest sposób, by płacić mniej, a jednocześnie efektywnie korzystać z elektrycznych mat grzewczych? Koszty możesz obniżyć m.in. dzięki:

  • Zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Energię pozyskaną z promieni słonecznych możesz z powodzeniem wykorzystać do zasilania systemu ogrzewania elektrycznego.
  • Termomodernizacji budynku. Uszczelnienie okien i nałożenie na ściany warstwy z materiałów termoizolacyjnych trwale zapobiega utratom ciepła i jest inwestycją zwracającą się w niższych rachunkach przez dekady. Dzięki termoizolacji ogrzejesz pomieszczenia niższym kosztem. W ramach ulgi termomodernizacyjnej małżeństwo może odpisać sobie od podatku nawet 106 000 zł na koniec roku!
  • Właściwemu regulowaniu temperatury. Elektryczne maty grzewcze współpracują z inteligentnymi termostatamiktóre można zaprogramować tak, by ogrzewać pomieszczenia tylko wtedy, gdy jest to konieczne, i tylko do precyzyjnie ustalonych temperatur.

Ogrzewanie w Twoim domu jest drogie i nieefektywne? Możesz to zmienić. Wybierz nowoczesne i energooszczędne maty grzewcze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button