Systemy kontroli wizyjnej w produkcji

System kontroli wizyjnej jest wykorzystywany do szybkiego sprawdzenia jakości produktów. Można zainstalować go w każdym zakładzie produkcyjnym. Takie rozwiązanie usprawnia proces pomiaru parametrów. Jest bardzo dokładne i nie generuje żadnych błędów. Na taką inwestycję powinny zdecydować się wszystkie firmy, które chcą zapewnić swoim klientom jak najlepiej wykonane zamówienia.

Czym jest i jak działa system kontroli wizyjnej?

Kontrola jakości to dla wielu zakładów jeden z najważniejszych etapów produkcji. W jej przeprowadzeniu pomaga system kontroli wizyjnej. Składa się on najczęściej z:

  • systemu kamer,
  • dodatkowego oświetlenia,
  • komputera wyposażonego w oprogramowanie analizujące docierające do niego dane.

Kamery przekazują obraz do komputera, który analizuje go pod kilkoma kątami, zależnie od tego, co jest ważne dla producenta. System kontroli wizualnej pracuje szybko i jest zintegrowany z linią produkcyjną. Przeprowadzenie kontroli nie wymaga więc zatrzymania procesów. Jest ono także dokładne i szybkie. Nie potrzebuje także pracownika do obsługi. Taki system można wykorzystać do kontroli różnych parametrów.

Producenci oferują klientom różnego rodzaju sprzęt, który można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb. System kontroli wizyjnej najczęściej sprawdza:

  • poprawność montażu poszczególnych części produktu,
  • kolor,
  • rozmiary,
  • identyfikatory czy inne oznaczenia,
  • komplementarność wykonanych produktów.

Dokładniejsze narzędzia pozwalają na pomiar bardziej specyficznych parametrów. Oprócz tego systemy mogą różnić się między sobą szybkością przeprowadzania kontroli, ilością mierzonych na raz właściwości czy rodzajem wykorzystywanych do kontroli kamer. Klient może dostosować je do specyfikacji swojej produkcji, bez względu na to, jaki jest jej profil oraz jak mocno rozbudowany jest zakład.

Czy warto zainwestować w system kontroli wizyjnej?

System kontroli wizyjnej to nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się wielu producentów. Można złożyć na nie zamówienie w firmie, które specjalizuje się takimi realizacjami np. PRO-ASSEM sp. z o.o.. Korzystanie z systemu ma wiele zalet i znacznie usprawnia proces kontroli. Do tego nie wymaga zatrudniania kilku osób odpowiadających za pomiar parametrów. Komputer robi to automatycznie i ma możliwość sprawdzenia wszystkich sztuk produkowanych przedmiotów przed przeznaczeniem ich do sprzedaży. Dużym plusem jest także zdolność systemu kontroli wizualnej do pomiaru kilku właściwości naraz, ponieważ specjalne czujniki wyłapują wszelkie odstępstwa od normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button