Jak przygotować stanowisko pracy zdalnej dla sprzedawców i pracowników obsługi?

Zmiana trybu pracy na zdalny osób odpowiedzialnych za obsługę klientów jest w 100% możliwa, ale wymaga przygotowania. Dzięki odpowiedniej technologii, zmiana nie tylko nie będzie odczuwalna dla klientów, ale może także ulec poprawie.

Pomogą w tym telefonia internetowa VoIP i wirtualna centrala telefoniczna. Są one kluczowe dla tego procesu z następujących powodów:

  1. Jej funkcjonowanie jest niezależne od lokalizacji. Do korzystania z telefonu i wszystkich niezbędnych funkcji telekomunikacyjnych pracownik potrzebuje jedynie dostępu do internetu. Preferowane jest łącze szerokopasmowe, ale nie jest to wymóg krytyczny, gdyż nowoczesne kodeki doskonale sprawdzają się nawet przy połączeniach mobilnych;
  2. Wirtualna centrala daje firmie pełną, centralną kontrolę nad wszystkimi stanowiskami roboczymi. To nie tylko dostęp do billingów, śledzenie połączeń czy konfiguracja kont pracowników. To całkowita kontrola nad systemem telefonicznym w firmie – przekierowaniami, komunikatami, pocztą głosową i innymi usługami, które wspierają pracę zdalną, hybrydową i mobilną;
  3. Telefonia VoIP to otwarty standard. Jej użytkownik może nawiązać połączenie z dowolnym numerem telefonicznym na świecie. Rozmawiające strony mogą wykorzystywać dowolne oprogramowanie lub aplikację do rozmów, telefon lub bramkę. O ile różnego rodzaju oprogramowanie konferencyjne dobrze sprawdza się w przypadku komunikacji wewnętrznej, to pracownicy utrzymujący kontakt z klientami muszą posługiwać się otwartym rozwiązaniem.
  4. Prawdopodobne, że pracownicy wsparcia lub sprzedaży wykorzystują (lub mają wykorzystywać) system CRM lub inny, z którym telefonia VoIP jest zintegrowana (lub docelowo ma być). Umożliwiając wybranym pracownikom pracę zdalną lub hybrydową musimy mieć pewność, że zachowają oni wszystkie niezbędne dostępy do stosowanego przez siebie oprogramowania. To właśnie umożliwia telefonia i wirtualna centrala VoIP.

Pamiętajmy, praca zdalna nie jest pracą mobilną, lecz stacjonarną. Z punktu widzenia pracodawcy, kluczowe znaczenie ma zachowanie ciągłości pracy, numerów telefonicznych i centralnej kontroli nad pracownikami. To dlatego kluczowe znaczenie ma telefonia VoIP, a nie np. komórkowa (niezbędna w pracy mobilnej, w terenie).

To wirtualna centrala telefoniczna i konto VoIP są połączone z firmowym CRM lub inną aplikacją i umożliwiają komunikację z wykorzystaniem numeracji stosowanej w biurze. Istotne jest to, że telefonia VoIP posługuje się polską numeracją stacjonarną, co oznacza swobodę kontaktu z dowolnym numerem telefonicznym w kraju. Nie ma konieczności umawiania się na konferencję z wykorzystaniem konkretnego oprogramowania.

Dzięki zastosowaniu technologii VoIP wszystko może pozostać bez jakichkolwiek zmian. Dotyczy to funkcjonowania systemu CRM, oprogramowania call center / contact center, numerów, poczty głosowej etc. Bez dodatkowych przekierowań czy komunikatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button